عضویت در سایت |  رمز عبور را فراموش کردم
پنجشنبه 14 مهر 1401     ۱۸:۲۶
اینجا هستیدSkip Navigation Links

امکان سنجی کشت گیاه بادام زمینی بعنوان گیاه اصلاح کننده خاک در اراضی زراعی شرکت کشت و صنعت جیرفت

بادام زميني، گياهي از تيره بقولات يا لگومينوز است و حدود 4 الي 6.5 ماه كشت آن زمين را اشغال مي كند. اين گياه داراي يك ساقه مركزي كركدار است كه داراي انشعابات جانبي فراواني است. طول ساقه آن بين ۳۰ تا ۸۰ سانتي متر است و ساقه هاي جانبي حول ساقه اصلي منشعب مي شود. بادام زميني داراي ريشه مستقيم و اوليه است كه تا عمق ۵۰ تا ۱۰۰ سانتي متر در خاك فرو مي رود. سپس ريشه هاي جانبي آن شروع به رشد مي كند. برگ ها در بادام زميني، پنجه اي و شامل دو برگچه پوشيده از كرك است. گاهي اوقات برگچه پنجمي در انتهاي يك دمبرگ طويل ديده مي شود. گل ها به رنگ زرد و كوچك بوده و به صورت منفرد و يا دستجات دو الي چهارتايي در زاويه داخلي برگ ها وجود دارد .

گل دهي حدود 25 تا 35 روز پس از سبز شدن آغاز شده و تا دو الي سه ماه ادامه مي يابد. تعداد گل هاي توليدي زياد اما كمتر از ۱۵ الي ۲۰ درصد آن به صورت غلاف و نيام رشد مي كند. ريزش گل ها در آغاز زياد است و حدود يك سوم نيام ها نيز از بين مي رود .

بادام زمینی گیاهی است گرما دوست که به هوای گرم و آفتاب فراوان و یک فصل رشد بدون یخبندان ۲۰۰ روزه نیاز دارد که از هنگام گرده افشانی تا دو هفته قبل از رسیدگی به کاهش رطوبت خاک حساس می باشد. از نظر حاصلخیزی خاک بسیار کم توقع است و در خاک های شنی فقیر با ماده آلی کم، دارای عملکرد اقتصادی است .

ظرفیت تولیدی این طرح 1 هکتار است. مقدار بذر مورد نیاز برای این سطح با فاصله 15 سانتی متر بین بوته ها و 70 سانتی متر بین ردیف ها، حدود 110 کیلوگرم می باشد که با توجه به باردهی هر ساله محصول، می توان زمین های زیر کشت را توسعه داد.

اداره برنامه ریزی و توسعه اقتصادی


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت به شرکت کشت و صنعت جیرفت تعلق دارد.