عضویت در سایت |  رمز عبور را فراموش کردم
یکشنبه 27 خرداد 1403     ۰:۴۹
اینجا هستیدSkip Navigation Links
Loading the player ...
تعداد رای ها:

سردخانه

سردخـانه

شرکت دارای دو واحد سردخانه می باشد؛ یک واحد با ظرفیت 1200 تن می باشد که جهت نگهداری محصولات تولیدی شرکت (خرما و مرکبات) و به تبع آن عرضه این محصولات در بهترین زمان ممکن از بعد قیمتی به بازار استفاده می گردد.

احداث واحد دوم از اواخر سال 1398 شروع شده است که شامل دو فاز اجرایی بوده که ظرفیت فاز اول آن 2500 تن و فاز دوم 1500 تن می باشد. فاز اول آن  به بهره برداری رسیده است، قابل ذکر است در ساخت این سردخانه از بهترین مواد، قطعات و دستگاه ها استفاده شده است و عملیات مانیتورینگ و کنترل آن از هر نقطه به کمک یک دستگاه گوشی هوشمند و یک دستگاه PC انجام می گیرد. تابلو برق از نوع Plc بوده که کاملاً هوشمند می باشد. مایع برد در هر دو سردخانه گاز آمونیاک (NH3) می باشد که دمای جوش آن حدود 34- درجه سانتی­گراد می باشد و به ­علت همین دمای جوش پایین در سیستم های برودت و طراحی سیکل های تبرتراکمی استفاده می شود.

ظرفیت سیستم های برودتی به گونه ای محاسبه گردیده است که جوابگوی فاز دوم (توسعه ای) نیز باشد. کمپرسورهای مورد استفاده در هر دو واحد سردخانه هاسگلاوا ژاپنی می باشد که از بهترین کمپرسورهای حال حاضر جهان می باشند، همچنین حاوی شیرآلات برقی و دستی برند دانفوس دانمارک که بهترین برند شیرآلات در دنیا می باشد و تأسیسات مکانیکی و مخزن ها نیز از بهترین نوع استیل ساخته شده اند. ضمناً لوله و اتصالات بکار رفته در آنها از بهترین نوع (رده40 ) می باشند.

از مزایای این برد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-    دمای جوش پایین: دمای جوش پایین گاز آمونیاک سبب شده تا بالاترین میزان تبرید یا همان سرمایش را در بین سیال های تبریدی داشته باشد. به همین خاطر است که در ساخت سردخانه های بزرگ با ظرفیت سرمایشی بالا به سراغ آمونیاک می روند.

2-    سازگاری با محیط زیست: نیتروژن گازی است که 70 درصد از هوای اطراف را شکل داده است چنانچه تجزیه شود هیچ گونه مشکلات زیست محیطی به وجود نخواهد آورد.

3-    هزینه پایین تر آمونیاک

4-    بوی شدید آمونیاک که باعث تشخیص سریع نشتی می گردد.

5-    کاهش هزینه های نگهداری و عملیاتی

6-    میزان انتقال حرارات آمونیاک: این ضریب برای گاز آمونیاک نسبت به سایر سیال های برد بالاتر است، در نتیجه عمل انتقال گرما در بخش های مختلف بهتر و سریع تر صورت می گیرد و مدت زمان رسیدن به دمای مطلوب خیلی کم می شود.

7-    عدم اختلاط پذیری: با ترکیبات روغنی قابل امتزاج نیست

8-    استفاده از لوله با قطر کمتر: به علت ضریب انتقال حرارت بالاتر که باعث کاهش هزینه می گردد.

به­ طور کلی سردخانه های آمونیاکی دسته ای از سردخانه های صنعتی هستندکه ظرفیت سرمایی بالایی دارند و در اندازه­ های بزرگ طراحی و ساخته می شوند، آمونیاک نقطه جوش پایینی دارد و دارای ضریب حرارت بالایی­ست به همین خاطر به­ عنوان یک سیال­ برد عملکرد ایده ­آلی دارد. هزینه پایین تأمین گاز آمونیاک، افزایش نرخ انتقال حرارت در سیستم­ های سرمایشی و سازگاری آن با محیط زیست از جمله مزایای مهم این سیال برد به ­شمار می آید.
 


نظرات:تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت به شرکت کشت و صنعت جیرفت تعلق دارد.