عضویت در سایت |  رمز عبور را فراموش کردم
دوشنبه 14 آذر 1401     ۲۰:۴۷
اینجا هستیدSkip Navigation Links : صفحه نخست : انواع پرتقال
Loading the player ...
تعداد رای ها:

انواع پرتقال

پرتقال والنسیا

     Citrus Sinensis vc. valencia

دیررس ترین رقم تجاری ایران است که تاجی بزرگ و شاخه هایی با عادت رشد نسبتا عمودی دارد. رقمی پر محصول و دارای سازش خوب با شرایط آب و هوایی مختلف است. میوه­ ها متوسط تا درشت به شکل کشیده تا کمی کروی بوده و گاهی تخم مرغی با پوستی نسبتا نازک و صاف بوده و فرو رفتگی­ های ظریف نقطه ای در سطح آن دیده می شود. از زمان گلدهی تا رسیدن میوه حدود 13 تا 16 ماه به طول می انجامد و لذا بر روی یک درخت همزمان می توان میوه های مربوط به گل های سال گذشته و میوه های نارس تولید شده در سال جاری را دید. این رقم در گروه ارقام بی بذر یا کم بذر قرار دارد. گوشت میوه معطر، پرآب و معمولا تا حدودی اسیدی است و برای صنایع فرآوری ایده آل است. در شمال ایران به دلیل سرمای زمستان و مواجه شدن میوه های نارس با دمای زیر صفر، امکان بهره برداری مطلوب را ندارد. ولی در جنوب به خصوص در ناحیه جیرفت عملکرد رضایت بخشی داشته است. هم اکنون سطحی حدود 200 هکتار از باغات مرکبات شرکت کشت و صنعت جیرفت به این رقم اختصاص یافته است که به صورت ارگانیک تولید می شود. متوسط عملکرد این رقم در باغات این شرکت 25 تن در هکتار می باشد. این سطح تولید با اتکا به  مدیریت علمی و بدنه کارشناسی مجرب بسیار مطلوب می باشد.


پرتقال محلی

پرتقال محلی جیرفت از لحاظ اندازه متوسط و هسته دار می باشد، اما میوه آن  بسیار آبدار و شیرین و خوش بو است. در بازارهای محلی طرفدارن بسیاری دارد. زمان برداشت این محصول از آذر شروع شده و تا اواسط اسفند ادامه دارد. این محصول در سطحی حدود 450 هکتار از باغات مرکبات شرکت کشت و صنعت جیرفت با متوسط عملکرد 27 تن در هکتار به صورت ارگانیک تولید می گردد. 


پرتقال مارس      Citrus Sinensis vc. Marss

رقمی زودرس، پرمحصول مناسب آبگیری و سال آور است که از جهش شاخه­ ای یک رقم ناف­دار بوجود آمده است. اندازه میوه مارس متوسط تا درشت، گرد تا کمی پخ است. ضخامت پوست میوه در حد متوسط تا ضخیم است. گوشت میوه بخوبی رنگ گرفته، پرآب، فاقد اسید و با طعم شیرین است. درختان این رقم از لحاظ قدرت رشد در حد متوسط و پربار هستند که تمایل بارزی به تولید محصول در خوشه از خود نشان می دهند. میوه ­های مارس از قابلیت نگهداری خوبی روی درخت برخوردار است. در حال حاضر سطحی بالغ بر 5 هکتار از باغات شرکت به این رقم اختصاص یافته است که بصورت ارگانیک تولید می­ شود. میانگین عملکرد این رقم 27 تن در هکتار می­ باشد.


پرتقال خونی مورو      Citrus Sinensis vc.Moro

قدرت رویشی و اندازه درخت در حد متوسط و تاج آن گسترده و گرد است. از پرتقال ­هاي گوشتي و درشت بوده و گوشت آن در موقع رسيدن كامل قرمز است به طوری که گوشت آن از هر رقم دیگری پررنگ تر است. پوستي بسيار نازك و شفاف چرمي دارد از خاصيت انباري بسيار بالائي برخوردار است درسال­ هاي اخير طرفداران بسياري پيدا كرده است. رقمی بسیار پربار بوده و میوه های خود را در خوشه های سه تایی یا بزرگ تر تشکیل می دهد. بی بذر است ولی گاهی تعداد اندکی بذر در میوه ها دیده می شود.  میوهای این رقم روی درخت قابل نگهداری بوده و قابلیت انبارکردن و حمل و نقل خوبی دارد. هم اکنون سطحی حدود 30 هکتار از باغات مرکبات شرکت کشت و صنعت جیرفت به این رقم اختصاص یافته است که به صورت ارگانیک تولید می شود. متوسط عملکرد این رقم در باغات این شرکت 22 تن در هکتار می باشد. این سطح تولید با اتکا به  مدیریت علمی و بدنه کارشناسی مجرب بسیار مطلوب می باشد.


پرتقال وانشگتن ناول      Citrus Sinensisvc. Washington Navel 

درختانی پر رشد با تاجی متوسط به شکل گرد و تا حدودی آویزان هستند که در دوران گل­دهی و تشکیل میوه به گرما و خشکی حساس بوده و از اینرو در مناطقی کشت آن توصیه می­ شود که چنین شرایط اقلیمی وجود نداشته باشد. رنگ بساک ها به دلیل عدم وجود گرده کرم رنگ است. میوه ها درشت، کروی تا کشیده یا بیضی بوده و در برخی موارد قاعده میوه ها به صورتی ضعیف یقه دار شده است. رقمی بی­ بذر است که از طریق بکرباری تولید می شود. رقمی زودرس بوده و میوه ها را می توان برای مدت طولانی و با حفظ کیفیت روی درخت نگه داشت. میوه ها دارای قابلیت خوبی برای انبار کردن و حمل نقل هستند. وانشگتن ناول یکی از ارقامی است که بصورت زودرس در جیرفت تولید می شود و می تواند نیاز بازار کشور را تامین کند. در حال حاضر  سطحی بالغ بر 40 هکتار  از باغات مرکبات شرکت به این رقم اختصاص یافته است.
 


نظرات:تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت به شرکت کشت و صنعت جیرفت تعلق دارد.